CZ| EN
Facebook Twitter google+ TripAdvisor
Liblice

Historie zámku

obraz liblice

Když se majitel liblického panství Arnošt Josef Pachta z Rájova rozhodl vybudovat v Liblicích u Mělníka své nové sídlo (1699 - 1706), vybral si za svého architekta Itala Giovanni Battistu Alliprandiho, rodáka ze severoitalského Laina, tehdy úspěšně působícího v Praze. Alliprandi se vyučil v řemeslu ve Vídni u Francesca Martinelliho. V Čechách se, kromě výstavby liblického zámku, proslavil řadou významných staveb pro šlechtické rody Černínů, Přehorovských nebo Šporků.

Alliprandi při výstavbě zámku v Liblicích přejímá koncepci vídeňského stavitele Johanna Bernharda Fischera z Erlachu. Zámek má tak elipsovitý základ. Alliprandi se však vzdal plastických dekorativních prvků, a tak forma dosáhla monumentálnějšího účinku. Jádrem zámku je válcovitý útvar hlavního sálu, který prostupuje stavbu a převyšuje jí. Přízemní střední část zaujímala sala terrena, první a druhé patro prostupuje slavnostní sál, ve středním podlaží je vyhlídkový altán s dodatečně instalovanými okny. K střednímu oválu jsou z obou stran připojena obdélníková křídla, ve kterých byly obytné a provozní místnosti. Ty mají v bocích hluboké konkávní výkroje. Ze slavnostního sálu se vychází na balkón ozdobený dvojicí dětských postaviček a po stranách vázami. Tyto plastiky pocházejí z dílny předního pražského sochaře Ignáce Františka Platzera. Z druhé poloviny 18. století je též iluzivní malba pod balkónem a bohatá výzdoba saly terreny v přízemí. 

Prohlídky zámku 03

Liblické panství prodali Pachtové v prvé polovině 19. století Bedřichu Deymovi ze Stříteže. Roku 1863 prodal Vojtěch Deym zámek i pozemky hraběnce Antonii z Valdštejna, která provedla rozsáhlé úpravy v tehdy moderním novorenesančním stylu. Z tohoto období pochází pískovcové schodiště vedoucí do prvního patra a také nástěnné barvy od Emila Laufera, znázorňující vjezd Albrechta z Valdštejna do Prahy a výjevy z bitev, kterých se účastnil. 

Prohlídky zámku

Po Antonii z Valdštejna dědila majetek její dcera Christiana, provdaná Thun-Hohensteinová. Tento rod byl majitelem liblického panství až do roku 1945, kdy se zámek stal majetkem státu. Christiana je pohřbena v rodinné hrobce v zámeckém areálu. 

Valdstejni

V roce 1952 byl celý objekt propůjčen Československé akademii věd, později Akademii věd ČR. V jejím majetku je zámek až do dnešního dne. 

V roce 2007 byla ukončena, za přispění fondů Evropské unie, rozsáhlá rekonstrukce zámku, který se tak proměnil v moderní konferenční a kulturně vzdělávací centrum, stylový zámecký hotel s restauracemi a relaxačním wellness centrem. Nabízí vysoký komfort a pohostinnost klientům na cestách za obchodem i odpočinkem. Příjemně zařízené pokoje, pestrá paleta restaurací a špičkově vybavené zasedací prostory pro různé typy akcí jsou pro naše hosty zárukou příjemně stráveného pobytu.

pruceli-zamku2-900

 

 

Máte dotaz? Kontaktujte nás! Podělte se s přáteli
Kontaktujte nás
Jméno:
E-mail:
Telefon:
Kontakty Mapa
ČSKS